Sam Altman “po punonte në një sipërmarrje të re” përpara se të shkarkohej nga OpenAI

Sam Altman, shefi i shkarkuar së fundmi i OpenAI, kompania që qëndron pas botit ChatGPT, po u thoshte investitorëve se kishte në plan të hidhte në treg një kompani të re, përpara shkarkimit të tij tronditës. Ish-presidenti i OpenAI, Greg Brockman, pritet gjithashtu t’i bashkohet Altman-it, pasi ai u largua nga firma e inteligjencës artificiale […] The post Sam Altman “po punonte në një sipërmarrje të re” përpara se të shkarkohej nga OpenAI appeared first on Albanian Post.

Sam Altman “po punonte në një sipërmarrje të re” përpara se të shkarkohej nga OpenAI

Sam Altman, shefi i shkarkuar së fundmi i OpenAI, kompania që qëndron pas botit ChatGPT, po u thoshte investitorëve se kishte në plan të hidhte në treg një kompani të re, përpara shkarkimit të tij tronditës.

Ish-presidenti i OpenAI, Greg Brockman, pritet gjithashtu t’i bashkohet Altman-it, pasi ai u largua nga firma e inteligjencës artificiale së bashku me drejtues të tjerë kryesorë të lartë, pas largimit të papritur të Altman.

Kompania e re u përshkrua si ende “në zhvillim” të shtunën dhe shumë punonjës të tjerë mund të largoheshin nga OpenAI për t’iu bashkuar sipërmarrjes së re.

Për të shtuar konfuzionin mbi të ardhmen e një prej firmave të teknologjisë më të vlefshme në botë, një raport nga Verge të shtunën mbrëma pretendonte se bordi i OpenAI ishte në diskutime me Sam Altman për t’u kthyer si CEO, vetëm një ditë pasi ai u rrëzua.

Kriza në OpenAI u thellua këtë fundjavë kur kompania tha se rrëzimi i Altman ishte për gjoja mashtrim të bordit. Në një deklaratë, ajo tha se kishte humbur besimin në bashkëthemeluesin e saj 38-vjeçar pasi “një proces shqyrtimi konsultativ” arriti në përfundimin se ai nuk kishte qenë “vazhdimisht i sinqertë në komunikimet e tij”, pa specifikuar se si.

Stafit të OpenAI iu tha më vonë nga shefi operativ, Brad Lightcap, në një memo të brendshme të kompanisë, se shkarkimi i tij ishte për një “ndërprerje në komunikimin midis Sam dhe bordit” dhe jo “keqpërdorim ose ndonjë gjë që lidhet me financat, biznesin, sigurinë tonë. ose praktikat e sigurisë/privatësisë”.

Menjëherë pas shkarkimit të Altman, Brockman njoftoi se ai kishte dhënë dorëheqjen. “Sam dhe unë jemi të tronditur dhe të pikëlluar nga ajo që bëri bordi sot… Edhe ne po përpiqemi të kuptojmë saktësisht se çfarë ndodhi,” shkroi ai në X.

Largimet mahnitën botën e teknologjisë dhe kanë dërguar thashethemet duke u rrotulluar, me disa spekulime se ndarjet e brendshme mbi sigurinë e AI mund të jenë fajtorë. Informacioni, një botim i teknologjisë amerikane, raportoi se Jakub Pachocki, drejtori i kërkimit të OpenAI, Aleksander Madry, kreu i një ekipi që vlerëson rreziqet e mundshme nga AI dhe Szymon Sidor, një studiues, u kishin thënë bashkëpunëtorëve se kishin dhënë dorëheqjen.

Asnjë nga të tre nuk mund të kontaktohej për koment të shtunën. OpenAI, i cili tani udhëhiqet nga shefja ekzekutive e përkohshme Mira Murati, gjithashtu nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

Me bazë në San Francisco, OpenAI u themelua në vitin 2015 nga Altman, Brockman, Elon Musk dhe të tjerë si një grup jofitimprurës. Ai u ristrukturua në 2019 dhe është mbështetur shumë nga Microsoft.

Vitin e kaluar, ajo hodhi në treg ChatGPT, një mjet i bazuar në tekst me AI që lejon përdoruesit të futin kërkesa dhe të marrin përgjigje të ngjashme me njerëzit dhe tani përdoret nga miliona.

Pas lëshimit të ChatGPT, Altman u shty në statusin e yllit në Silicon Valley dhe më gjerë, dhe shihet si një pionier në botën e AI.

Më herët në nëntor, ai ishte një nga 100 delegatët që udhëtuan në Bletchley Park për samitin e AI në Mbretërinë e Bashkuar, ku u takua me Rishi Sunak.

Altman ende nuk ka komentuar mbi detajet e largimit të tij, përveçse të thotë se koha e tij në kompani ishte “transformuese” dhe se ai “do të kishte më shumë për të thënë për atë që do të ndodhë më vonë”.

The post Sam Altman “po punonte në një sipërmarrje të re” përpara se të shkarkohej nga OpenAI appeared first on Albanian Post.