BOTA

bg
Rusia pretendon se ka marrë nën kontroll edhe një vendbanim ukrainas

Rusia pretendon se ka marrë nën kontroll edhe një vendbanim ukrainas

Rusia tha më 25 maj se ushtria e saj ka marrë kontrollin edhe të një fshati tjetër...

bg
Orban: Hungaria jo pjesë e operacioneve të NATO-s në ndihmë të Ukrainës

Orban: Hungaria jo pjesë e operacioneve të NATO-s në ndihmë të Ukrainës

Hungaria do të kërkojë të mos marrë pjesë në operacionet e NATO-s që synojnë të...

bg
Bisedimet Izrael-Hamas do të rinisin javën e ardhshme

Bisedimet Izrael-Hamas do të rinisin javën e ardhshme

Izraeli vazhdoi edhe sot sulmet në Rripin e Gazës, duke përfshirë qytetin Rafah,...

bg
Izraeli vazhdon sulmet në Rafah pavarësisht urdhrit të GJND-së

Izraeli vazhdon sulmet në Rafah pavarësisht urdhrit të GJND-së

Izraeli ka vazhduar të bombardojë Rripin e Gazës, përfshirë edhe qytetin Rafah,...

bg
Italia premtoi 35 milionë euro ndihmë për palestinezët

Italia premtoi 35 milionë euro ndihmë për palestinezët

Italia do të rinisë financimin e organizatës për ndihmë të palestinezëve, UNRWA,...

bg
Helikopteri i kryeministrit armen bën ulje emergjente për shkak të motit të keq

Helikopteri i kryeministrit armen bën ulje emergjente për shkak të motit të keq

Kryeministri armen, Nikol Pashinyan, tha sot se helikopteri i tij bëri një ulje...

bg
G7 synon të përdorë asetet e ngrira ruse për të ndihmuar Ukrainën

G7 synon të përdorë asetet e ngrira ruse për të ndihmuar Ukrainën

Grupi i shtatë shteteve më të industrializuara (G7) do të eksplorojë për mënyra...

bg
Borrell thotë se disa vende evropiane po tentojnë t’i frikësojnë gjykatësit e GJNP-së

Borrell thotë se disa vende evropiane po tentojnë t’i frikësojnë gjykatësit e GJNP-së

Shefi i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, ka...

bg
40 mijë palestinezë falën namazin e xhumasë në Al-Aksa nën kufizimet e policisë izraelite

40 mijë palestinezë falën namazin e xhumasë në Al-Aksa nën kufizimet e policisë izraelite

Dhjetëra mijëra palestinezë kanë falur namazin e xhumasë në xhaminë Al-Aksa në qytetin...

bg
Në Gaza janë përdorur 77 mijë tonë eksploziv, ndërsa 87 mijë shtëpi u shkatërruan plotësisht

Në Gaza janë përdorur 77 mijë tonë eksploziv, ndërsa 87 mijë shtëpi u shkatërruan plotësisht

Bëhet e ditur se 77 mijë tonë eksploziv janë përdorur në sulmet e ushtrisë izraelite...

bg
Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë në kalendarin zyrtar të OKB-së

Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë në kalendarin zyrtar të OKB-së

Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë, 11 Korriku, tashmë...

bg
Stano: BE-ja nuk toleron sjellje që rrezikojnë sovranitetin e Bosnje e Hercegovinës

Stano: BE-ja nuk toleron sjellje që rrezikojnë sovranitetin e Bosnje e Hercegovinës

Bashkimi Evropian (BE) nuk toleron sjellje që e rrezikojnë sovranitetin dhe tërësinë...

bg
Sllovenia nisi procedurat për njohjen e Palestinës

Sllovenia nisi procedurat për njohjen e Palestinës

“Sllovenia ka nisur procedurat për njohjen e Palestinës:, ka thwnw presidentja e...

bg
Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën për Srebrenicën

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën për Srebrenicën

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën që shpall 11 korrikun Ditë Ndërkombëtare...

bg
Ndryshimet e Partisë Demokrate dhe asaj Republikane ndër vite

Ndryshimet e Partisë Demokrate dhe asaj Republikane ndër vite

Shtetet e Bashkuara kanë dy parti të mëdha: atë Demokrate dhe atë Republikane. Zëri...

bg
Putin ka nënshkruar dekretin për konfiskimin e aseteve amerikane

Putin ka nënshkruar dekretin për konfiskimin e aseteve amerikane

Përmes një lëvizjeje reciproke, presidenti rus, Vladimir Putin, më 23 maj nënshkroi...

bg
Kurti: Rreziku i një lufte të re në rajon është i vërtetë

Kurti: Rreziku i një lufte të re në rajon është i vërtetë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Serbia po intensifikon bashkëpunimin...

bg
Ushtria izraelite bombardoi shkollën ku strehoheshin palestinezët e zhvendosur në Gaza

Ushtria izraelite bombardoi shkollën ku strehoheshin palestinezët e zhvendosur në Gaza

Të paktën 9 palestinezë humbën jetën në qytetin e Gazës pasi ushtria izraelite bombardoi...